Garrett Bradbury Authentic Jersey  Współczesne technologie - Polski Klaster Budowlany

Budowa domu. Współczesne technologie. Różnorodność stosowanych technologii budowy domów stanowi o różnym czasie ich powstawania, oraz różnicach cenowych.

Tradycyjna – murowana technologia stawiania domów – oczywiście nadal jest powszechnie stosowana. Stosuje się w niej ceramikę poryzowaną, beton komórkowy, silikaty oraz elementy keramzytobetonowe. Jakie są inne możliwości?

Drewniane domy szkieletowe prefabrykowane

To energooszczędne domy wykonane z paneli ściennych, stropowych i dachowych. Prefabrykowany oznacza, że części domu (ściany, strop, dach) powstają w hali produkcyjnej i w całości dostarczane są na budowę.

Po ukończeniu budowy domy szkieletowe zwykle wyglądają jak murowane.

Jak wybudować dom prefabrykowany? Najpierw należy wykonać płytę fundamentową. Jest ona odpowiednio izolowana i zbrojona. Po miesiącu następuje montaż elementów wyprodukowanych w fabryce.

Materiałem konstrukcyjnym jest drewno.

Na drewnianym szkielecie, na słupkach mocowana jest płyta OSB bądź gipsowo-włóknowa, na tę płytę położony zostaje styropian. W konstrukcji znajduje się też wełna mineralna, która jest zabezpieczona folią paroizolacyjną.

Następnie przychodzi instalacja elektryczna i wszystko zamykane jest płytą gipsowo-kartonową.

Największą zaletą opisyanych domów jest wyżej wspomniana energooszczędność, oraz ekonomiczność – mniejsze zużycie energii do ogrzewania oraz krótki okres budowania.

Już po 3 miesiącach można mieć dom w stanie deweloperskim. Koszt wybudowania tą metodą domku jednorodzinnego jest porównywalny do domu w technologii tradycyjnej.

Cena za metr kwadratowy powierzchni podłogi domu to 2400 zł do 2800 zł brutto. Firmy zajmujące się produkcją takich domów mają czasami specjalne oferty dla klientów.

I jak się okazuje dom o powierzchni 100 metrów kwadratowych postawić można za ok. 200 000 zł brutto.

Lecz dodać do tego należy koszt płyty fundamentowej – ok. 20 000 zł.

Domy modułowe dla osób lubiących oryginalność i błyskawiczny efekt

Technologia domów modułowych pochodzi z Norwegii, w Polsce technologia ta nie osiągnęła jeszcze apogeum swej popularności.

Dzieli się je na letniskowe i całoroczne. W tej technologii panel oznacza gotową ścianę z elewacją i rurami wewnątrz.

Taka ściana transportowana jest na plac budowy prosto z fabryki.

Moduły to również panele, ale bogato wyposażone nawet w oświetlenie. Moduły mogą też stanowić cały dom. Elementem nośnym konstrukcji domów modułowych jest szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną. Ściana od wewnątrz wykończona jest płytą gipsowo-kartonową.

Dom w technologii modułowej powstaje wiele szybciej szybciej niż szkieletowy prefabrykowany. Może być oddany do użytku nawet w jedną noc w stanie deweloperskim, czyli w stanie surowym lub wykonanym „pod klucz”, co oznacza, że w fabryce zostaną pomalowane ściany i elementy aranżacji wnętrza. W formie deweloperskiej parterowy domek całoroczny dla trzyosobowej rodziny kosztuje ok. 1600 zł za metr kwadratowy, gdy wykonany jest „pod klucz” cena wzrasta do ponad 1800 zł za metr kwadratowy. Doliczyć należy także płytę fundamentową, ok. 20 000 zł. Dom modułowy może mieć lekką konstrukcję stalową. Ich ściany i stropy zbudowane są z płyt warstwowych (ang. sandwich panel). Ich wypełnienie stanowi materiał termoizolacyjny – wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. W związku z tym, że dom tego typu można posadowić nad gruntem, to jest on dobry rozwiązaniem, gdy teren jest trudny i nietypowy (np. skały, piach, brzeg zbiornika wodnego). Istnieje również możliwość postawienia domu modułowego na już istniejącym budynku. Poza ceną, ogromną zaletą postawienia domu modułowego jest krótkość trwania budowy. Dodatkowym pozytywem tego wyboru jest też możliwość jego demontowania i przenoszenia np. w inne miejsce. Domy modułowe cieszą się w Polsce dość dużym zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy marzą o domku letniskowym.

 

Domy murowane z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów 

Wśród technologii wznoszenia domów murowanych wykorzystuje się nowoczesne materiały. Zaletą wszystkich jest bardzo dobra izolacyjność termiczna, gdyż zwykle w tych materiałach powietrze zajmuje pond połowę objętości.

Największą izolacyjność mają pustaki z ceramiki poryzowanej. Pustaki te wykonuje się z gliny wymieszanej z wodą i mączką drzewną. Podczas wypalania zostają po nich pory powietrzne, i właśnie dzięki nim zasługują na miano „ciepłych”. Wadą ceramiki poryzowanej jest na pewno znaczna kruchość pustaków, dlatego uważać należy podczas transportu materiałów. Za to plusem jest zdolność do akumulacji ciepła. Dom wolno się nagrzewa latem i powoli wychładza zimą.

Innym materiałem wykorzystywanym w nowoczesnym budownictwie jest beton komórkowy oraz silikaty (inaczej elementy wapienno-piaskowe), które mają ten sam skład (piasek, wapno i wodę), ale znacząco różnią się od siebie. Silikat jest materiałem sprasowanym, beton komórkowy – napowietrzonym. Dlatego silikat ma gorsze właściwości cieplne (ale lepsze parametry akustyczne).

Beton komórkowy jest wyrobem lekkim, lżejszym od bloczków silikatowych. Ceni się go za to, iż utrzymuje w pomieszczeniu odpowiedni mikroklimat. Beton komórkowy ma dużą wytrzymałość, choć jest lżejszy od ceramiki poryzowanej.

Zaletą silikatów jest przede wszystkim wytrzymałość. Posiadają wysokie parametry akustyczne (dobrze izolują od hałasu). Są też odporne na działanie mrozu.

Innym materiałem o dobrej izolacyjności cieplnej są elementy keramzytobetonowe. Keramzyt jest przede wszystkim lekkim, wytrzymałym i „ciepłym” materiałem. Ma też jedną ważną zaletę, wysoką paroprzepuszczalność. Określa ona ilość pary wodnej w gramach, która przepuszczana jest przez dany materiał o powierzchni jednego metra kwadratowego w czasie doby.

Keramzyt to lekkie kruszywo

otrzymane przez wypalanie glin i iłów w piecach obrotowych w temperaturze ok. 1200 stopni Celsjusza. Keramzyt jest odporny na czynniki chemiczne i atmosferyczne (jest mrozoodporny). Doskonale nadaje się do konstrukcji podpiwniczeń oraz wykonywania podłogi na gruncie.

Do najnowszych materiałów, z których można budować domy murowane należą bloki, które są jednocześnie konstrukcją, jak i izolacją termiczną. Pustaki ceramiczne wypełnione mogą być wełną mineralną, a keramzytobetonowe styropianem

 

Domy szkieletowe prefabrykowane nie należą do najtańszych, ale za to przez lata zyskujemy na niższych kosztach eksploatacji, gdyż są to domy energooszczędne.

Domy modułowe na placu budowy montowane są przez jeden dzień, domy murowane wykorzystujące najnowsze technologie powstają wolniej, ale za to są solidniejsze, do tego nawiązują do budowlanych tradycji.

Każdy z domów budowany przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii ma swoje wady i zalety, wybór zatem należy tylko do nas!

Budowa domu. Współczesne technologie
L.J. Collier Authentic Jersey